           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AT49BV163D-70TU
AT49BV163D-70TU
Part Number: AT49BV163D-70TU
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AT49BV163D-70TU
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT49BV163D-70TU Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TFSOP
Number of Pins 48
Access Time 70 ns
Data Bus Width 16 b
Density 16 Mb
Frequency 70 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 2 MB
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.65 V