           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AT29C040A-12TI
AT29C040A-12TI
Part Number: AT29C040A-12TI
Manufacturer: Atmel
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AT29C040A-12TI
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT29C040A-12TI Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 32
Access Time 90 ns
Address Bus Width 19 b
Data Bus Width 8 b
Density 4 Mb
Frequency 120 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 512 kB
Memory Type NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 40 mA
Number of Words 512000
Operating Supply Voltage 5 V