           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AT29C020-90JU
AT29C020-90JU
Part Number: AT29C020-90JU
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AT29C020-90JU
Qty Available:
Description: Flash Mem Parallel 5V 2M-Bit 256K x 8 90ns 32-Pin PLCC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT29C020-90JU Available.
Flash Mem Parallel 5V 2M-Bit 256K x 8 90ns 32-Pin PLCC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 32
Access Time 90 ns
Address Bus Width 18 b
Data Bus Width 8 b
Density 2 Mb
Frequency 90 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 40 mA
Number of Words 256000
Operating Supply Voltage 5 V
Sync/Async Asynchronous
Termination SMD/SMT
Word Size 8 b
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 32
Access Time 90 ns
Address Bus Width 18 b
Data Bus Width 8 b
Density 2 Mb
Frequency 90 GHz
Interface Parallel
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH, NOR
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 40 mA
Number of Words 256000
Operating Supply Voltage 5 V
Sync/Async Asynchronous
Termination SMD/SMT
Word Size 8 b
Frequency 90 GHz
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 40 mA
Operating Supply Voltage 5 V
Frequency 90 GHz
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 40 mA
Operating Supply Voltage 5 V