           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AT29C020-70JU
AT29C020-70JU
Part Number: AT29C020-70JU
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AT29C020-70JU
Qty Available:
Description: Flash 2M (256K X 8) 5V Only Green - 70NS Plcc Ind Temp Green
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT29C020-70JU Available.
Flash 2M (256K X 8) 5V Only Green - 70NS Plcc Ind Temp Green
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 32
Access Time 70 ns
Address Bus Width 18 b
Data Bus Width 8 b
Density 2 Mb
Frequency 70 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 40 mA
Number of Words 256000
Operating Supply Voltage 5 V