           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT27C010-70PU
AT27C010-70PU
Part Number: AT27C010-70PU
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT27C010-70PU
Qty Available:
Description: Memory OTP EEPROM, 1Mb, 128K x 8, 5Vcc, -40°C to +85°C, 32-PDIP, RoHS
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT27C010-70PU Available.
Memory OTP EEPROM, 1Mb, 128K x 8, 5Vcc, -40°C to +85°C, 32-PDIP, RoHS
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PDIP
Mount Through Hole
Number of Pins 32
Weight 2.214806 g
Access Time 70 ns
Density 1 Mb
Frequency 70 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 128 kB
Memory Type EPROM, EPROMs, OTP
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 25 mA
Number of Words 128000
Operating Supply Current 100 µA
Operating Supply Voltage 5 V
Schedule B 8542310000
Voltage 7 V
Height 4.44 mm
Length 42.29 mm
Width 13.97 mm
Case/Package PDIP
Mount Through Hole
Number of Pins 32
Weight 2.214806 g
Access Time 70 ns
Density 1 Mb
Frequency 70 GHz
Interface Parallel
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 128 kB
Memory Type EPROM, EPROMs, OTP
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 25 mA
Number of Words 128000
Operating Supply Voltage 5 V
Schedule B 8542310000
Voltage 7 V
Height 4.44 mm
Length 42.29 mm
Width 13.97 mm
Frequency 70 GHz
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 25 mA
Operating Supply Voltage 5 V
Voltage 7 V
Height 4.44 mm
Length 42.29 mm
Width 13.97 mm