           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT25160AN-10SU-2-7
AT25160AN-10SU-2.7
Part Number: AT25160AN-10SU-2.7
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT25160AN-10SU-2-7
Qty Available:
Description: EEPROM Serial-3Wire 16K-bit 2K x 8 3.3V/5V 8-Pin SOIC N / IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8SOIC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT25160AN-10SU-2.7 Available.
EEPROM Serial-3Wire 16K-bit 2K x 8 3.3V/5V 8-Pin SOIC N / IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8SOIC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 40 ns
Density 16 kb
Frequency 20 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 10 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 2 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 10 mA
Operating Supply Voltage 5 V