Integrated Circuits (ICs) > AT25020N-10SC-2-7
AT25020N-10SC-2.7
| Part Number: | AT25020N-10SC-2.7 |
| Manufacturer: | Atmel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > AT25020N-10SC-2-7 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC EEPROM 2KBIT 2.1MHZ 8SOIC |
PCX has Atmel Integrated Circuits (ICs) > AT25020N-10SC-2-7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC EEPROM 2KBIT 2.1MHZ 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Access Time | 2.1 µs |
| Frequency | 3 MHz |
| Interface | SPI |
| Max Frequency | 2.1 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 256 B |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Atmel AT25020N-10SC-2.7
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What are the compliance standards or regulations met by this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.