           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT25010AN-10SU-2-7
AT25010AN-10SU-2.7
Part Number: AT25010AN-10SU-2.7
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT25010AN-10SU-2-7
Qty Available:
Description: EEPROM, 128X8, Serial, Cmos, PDSO8, 0.150 Inch, Green, Plastic, MS-012AA, SOIC-8
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT25010AN-10SU-2.7 Available.
EEPROM, 128X8, Serial, Cmos, PDSO8, 0.150 Inch, Green, Plastic, MS-012AA, SOIC-8
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 40 ns
Density 1 kb
Frequency 20 MHz
Interface 2-Wire, SPI, Serial
Max Frequency 10 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 128 B
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 10 mA
Operating Supply Voltage 5 V
Voltage 5 V