           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C512BN-SH25-B
AT24C512BN-SH25-B
Part Number: AT24C512BN-SH25-B
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C512BN-SH25-B
Qty Available:
Description: EEPROM Serial-2Wire 512K-Bit 64K x 8 3.3V/5V 8-Pin SOIC EIAJ Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT24C512BN-SH25-B Available.
EEPROM Serial-2Wire 512K-Bit 64K x 8 3.3V/5V 8-Pin SOIC EIAJ Bulk
Number of Pins 8
Access Time 550 ns
Density 512 kb
Frequency 1 MHz
Interface 2-Wire, I2C, Serial
Max Frequency 1 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 64 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 3 mA
Operating Supply Voltage 3.6 V