           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C256W-10SI-2-7
AT24C256W-10SI-2.7
Part Number: AT24C256W-10SI-2.7
Manufacturer: Atmel
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C256W-10SI-2-7
Qty Available:
Description: EEPROM, 32KX8, Serial, Cmos, PDSO8, 0.209 Inch, Plastic, Eiaj, SOIC-8
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT24C256W-10SI-2.7 Available.
EEPROM, 32KX8, Serial, Cmos, PDSO8, 0.209 Inch, Plastic, Eiaj, SOIC-8
Number of Pins 8
Access Time 900 ns
Density 256 kb
Frequency 1 MHz
Interface 2-Wire, I2C, Serial
Max Frequency 400 kHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 32 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 3 mA