           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C16N-10SI-2-7
AT24C16N-10SI-2.7
Part Number: AT24C16N-10SI-2.7
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C16N-10SI-2-7
Qty Available:
Description: EEPROM, 2KX8, Serial, Cmos, PDSO8, 0.150 Inch, Plastic, MS-012AA, SOIC-8
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT24C16N-10SI-2.7 Available.
EEPROM, 2KX8, Serial, Cmos, PDSO8, 0.150 Inch, Plastic, MS-012AA, SOIC-8
Number of Pins 8
Access Time 4.5 µs
Density 16 kb
Frequency 400 kHz
Interface 2-Wire, I2C, Serial
Max Frequency 100 kHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 2 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 3 mA
Operating Supply Voltage 5 V