           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C08A-10TU-2-7
AT24C08A-10TU-2.7
Part Number: AT24C08A-10TU-2.7
Manufacturer: Atmel
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C08A-10TU-2-7
Qty Available:
Description: EEPROM, 1KX8, Serial, Cmos, PDSO8, 4.40 Mm, Green, Plastic, MO-153AA, TSSOP-8
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT24C08A-10TU-2.7 Available.
EEPROM, 1KX8, Serial, Cmos, PDSO8, 4.40 Mm, Green, Plastic, MO-153AA, TSSOP-8
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 900 ns
Density 8 kb
Frequency 400 kHz
Interface 2-Wire, Serial
Max Frequency 400 kHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 1 kB
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 3 mA
Operating Supply Voltage 5 V