           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C08A-10PU-1-8
AT24C08A-10PU-1.8
Part Number: AT24C08A-10PU-1.8
Manufacturer: Atmel
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C08A-10PU-1-8
Qty Available:
Description: EEPROM, 1KX8, Serial, Cmos, PDIP8, 0.300 Inch, Green, Plastic, MS-001BA, DIP-8
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT24C08A-10PU-1.8 Available.
EEPROM, 1KX8, Serial, Cmos, PDIP8, 0.300 Inch, Green, Plastic, MS-001BA, DIP-8
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PDIP
Mount Through Hole
Number of Pins 8
Access Time 4.5 µs
Density 8 kb
Frequency 100 kHz
Interface 2-Wire, Serial
Max Frequency 100 kHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 1 kB
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.8 V
Nominal Supply Current 3 mA
Operating Supply Voltage 5 V