           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C04N-10SC-2-7
AT24C04N-10SC-2.7
Part Number: AT24C04N-10SC-2.7
Manufacturer: Atmel
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT24C04N-10SC-2-7
Qty Available:
Description: 512 X 8 I2C/2-WIRE Serial EEPROM PDSO8
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT24C04N-10SC-2.7 Available.
512 X 8 I2C/2-WIRE Serial EEPROM PDSO8
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 4.5 µs
Frequency 100 kHz
Interface 2-Wire
Max Frequency 100 kHz
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 512 B
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Operating Supply Voltage 5 V