           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT17LV512-10JI
AT17LV512-10JI
Part Number: AT17LV512-10JI
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT17LV512-10JI
Qty Available:
Description: EEPROM Serial-2Wire 512K-Bit 512K x 1 3.3V/5V 20-Pin PLCC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT17LV512-10JI Available.
EEPROM Serial-2Wire 512K-Bit 512K x 1 3.3V/5V 20-Pin PLCC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 20
Density 512 kb
Frequency 15 MHz
Interface 2-Wire, Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 64 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3 V
Nominal Supply Current 10 mA