           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT17LV010A-10PC
AT17LV010A-10PC
Part Number: AT17LV010A-10PC
Manufacturer: Atmel
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT17LV010A-10PC
Qty Available:
Description: Configuration Memory, 1MX1, Serial, CMOS, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001BA, DIP-8
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT17LV010A-10PC Available.
Configuration Memory, 1MX1, Serial, CMOS, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001BA, DIP-8
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PDIP
Mount Through Hole
Number of Pins 8
Density 1 Mb
Frequency 15 MHz
Interface 2-Wire, Serial
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.25 V
Memory Size 128 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 3 V
Nominal Supply Current 10 mA