           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT17LV010-10JC
AT17LV010-10JC
Part Number: AT17LV010-10JC
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > AT17LV010-10JC
Qty Available:
Description: Field Programmable Gate Arrays - FPGAs CONFIG SERIAL EEPROM 1M, 3.3V - 10MHZ
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AT17LV010-10JC Available.
Field Programmable Gate Arrays - FPGAs CONFIG SERIAL EEPROM 1M, 3.3V - 10MHZ
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 20
Density 1 Mb
Frequency 15 MHz
Interface 2-Wire, Serial
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.25 V
Memory Size 128 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 4.75 V
Nominal Supply Current 10 mA