           Electromechanical > Switches > Toggle Switches > APEM-3645NF-2
APEM 3645NF/2
Part Number: APEM 3645NF/2
Manufacturer: APEM
Part Type: Electromechanical > Switches > Toggle Switches > APEM-3645NF-2
Qty Available:
Description: Toggle Switch DP (On)-On, 12 A@ 28 V dc, Panel Mount | APEM Components 3645NF/2
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number APEM 3645NF/2 Available.
Toggle Switch DP (On)-On, 12 A@ 28 V dc, Panel Mount | APEM Components 3645NF/2
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Actuator Material Brass
Contact Material Silver
Mount Panel
Contact Current Rating 12 A
Contact Resistance 10 mΩ
Current Rating 12 A
Electrical Life 10 kcycles
Illumination Type Illuminated, Non-Illuminated
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Orientation Vertical
Packaging Bulk
Switch Function On-Mom
Termination Quick Connect
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 28 V
Actuator Length 17.5 mm
Documentation for APEM APEM 3645NF/2