Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > AP561-F
AP561-F
| Part Number: | AP561-F |
| Manufacturer: | TriQuint |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > AP561-F |
| Qty Available: | |
| Description: | RF Amp Chip Single Power Amp 2.9GHz 15V 14-Pin QFN EP |
PCX has TriQuint Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > AP561-F Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RF Amp Chip Single Power Amp 2.9GHz 15V 14-Pin QFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Frequency | 700 MHz |
| Gain | 13 dB |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 14 W |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 3 |
| Operating Supply Current | 510 mA |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Power Dissipation | 14 W |
| Test Frequency | 2.6 GHz |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the frequency range of the RF Amp Chip?
What is the operating supply voltage of the RF Amp Chip?
How many pins does the RF Amp Chip have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.