           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AM29LV160DT-70EC
AM29LV160DT-70EC
Part Number: AM29LV160DT-70EC
Manufacturer: AMD
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AM29LV160DT-70EC
Qty Available:
Description: Flash MEMORY 2M x 8 / 1Mx 16 Bit TSOP-48 AM29LV160DT-70EC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AM29LV160DT-70EC Available.
Flash MEMORY 2M x 8 / 1Mx 16 Bit TSOP-48 AM29LV160DT-70EC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 48
Access Time 70 ns
Density 16 Mb
Interface Parallel
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type NOR
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 16 mA