           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AM29LV160DB-90ED
AM29LV160DB-90ED
Part Number: AM29LV160DB-90ED
Manufacturer: AMD
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AM29LV160DB-90ED
Qty Available:
Description: Flash, 1MX16, 90ns, PDSO48
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AM29LV160DB-90ED Available.
Flash, 1MX16, 90ns, PDSO48
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 48
Access Time 90 ns
Density 16 Mb
Interface Parallel
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 1.9 MB
Memory Type NOR
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 16 mA