           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AM29LV040B-120JI
AM29LV040B-120JI
Part Number: AM29LV040B-120JI
Manufacturer: AMD
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AM29LV040B-120JI
Qty Available:
Description: Memory; Flash; 120 ns; 3.30 V (Nom.); QCC-J
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AM29LV040B-120JI Available.
Memory; Flash; 120 ns; 3.30 V (Nom.); QCC-J
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 32
Access Time 120 ns
Address Bus Width 19 b
Density 4 Mb
Interface Parallel
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 12 mA