           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AM29LV040B-120JC
AM29LV040B-120JC
Part Number: AM29LV040B-120JC
Manufacturer: AMD
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > AM29LV040B-120JC
Qty Available:
Description: Flash Mem Parallel 3V/3.3V 4M-Bit 512K 120ns 32-Pin PLCC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AM29LV040B-120JC Available.
Flash Mem Parallel 3V/3.3V 4M-Bit 512K 120ns 32-Pin PLCC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 32
Access Time 120 ns
Address Bus Width 19 b
Density 4 Mb
Interface Parallel
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type NOR
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 12 mA
Number of Words 512000
Sync/Async Asynchronous
Word Size 8 b
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 32
Access Time 120 ns
Address Bus Width 19 b
Density 4 Mb
Interface Parallel
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type NOR
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 12 mA