Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > ALSR0510R00JE12
ALSR0510R00JE12
| Part Number: | ALSR0510R00JE12 |
| Manufacturer: | Vishay |
| Part Type: | Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > ALSR0510R00JE12 |
| Qty Available: | |
| Description: | Res Wirewound 10 Ohm 5% 5W ±30ppm/°C Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole Bulk |
PCX has Vishay Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > ALSR0510R00JE12 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Res Wirewound 10 Ohm 5% 5W ±30ppm/°C Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Axial |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Composition | Wirewound |
| Features | Moisture Resistant |
| Max Operating Temperature | 250 °C |
| Max Power Dissipation | 5 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Power Rating | 5 W |
| Resistance | 10 Ω |
| Schedule B | 8533210080 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Tolerance | 5 % |
| Diameter | 7.92 mm |
| Lead Length | 38.1 mm |
| Length | 22.225 mm |
| Width | 7.92 mm |
Documentation for Vishay ALSR0510R00JE12
| Datasheet | View & Download ALSR0510R00JE12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ALSR0510R00JE12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ALSR0510R00JE12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ALSR0510R00JE12 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the resistance value of the product?
What is the temperature coefficient of the product?
What is the power rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.