           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > ALSR03680R0JE12
ALSR03680R0JE12
Part Number: ALSR03680R0JE12
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > ALSR03680R0JE12
Qty Available:
Description: Res Wirewound 680 Ohm 5% 3W ±30ppm/°C Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ALSR03680R0JE12 Available.
Res Wirewound 680 Ohm 5% 3W ±30ppm/°C Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Contact Plating Tin
Mount Through Hole
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Max Operating Temperature 250 °C
Max Power Dissipation 3 W
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 3 W
Resistance 680 Ω
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Tolerance 5 %
Diameter 4.57 mm
Lead Length 38.1 mm
Length 12.7 mm
Width 5.08 mm