Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADV7630KSVZ
ADV7630KSVZ
| Part Number: | ADV7630KSVZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADV7630KSVZ |
| Qty Available: | |
| Description: | HDMI 1: 2 Splitter Serial Interface 128-Pin TQFP EP Tray |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADV7630KSVZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
HDMI 1: 2 Splitter Serial Interface 128-Pin TQFP EP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 128 |
| Interface | HDMI, I2C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.89 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Nominal Supply Current | 277 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Resolution | 4.5 B |
| Termination | SMD/SMT |
Documentation for Analog Devices ADV7630KSVZ
| Datasheet | View & Download ADV7630KSVZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the number of pins in this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
