ADV7125JSTZ330
Part Number: ADV7125JSTZ330
Manufacturer: Analog Devices
Qty Available:
Description: 330MHz Triple 8-Bit High Speed Video DAC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ADV7125JSTZ330 Available.
330MHz Triple 8-Bit High Speed Video DAC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package QFP
Contact Plating Tin
Number of Pins 48
Weight 181.692094 mg
Conversion Rate 330 Msps
Differential Output Yes
Integral Nonlinearity (INL) 1 LSB
Interface Parallel
Max Input Voltage 1.35 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Voltage 700 mV
Max Power Dissipation 485 mW
Max Supply Voltage 5.25 V
Min Input Voltage 1.12 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 2.8 V
Min Supply Voltage 3 V
Number of Bits 8
Number of Channels 3
Number of D/A Converters 3
Number of DAC Channels 3
Polarity Unipolar
Power Dissipation 485 mW