Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADV3205JSTZ
ADV3205JSTZ
| Part Number: | ADV3205JSTZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADV3205JSTZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Video Crosspoint 60MHz 16 x 16 100-Pin LQFP Tray |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADV3205JSTZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Video Crosspoint 60MHz 16 x 16 100-Pin LQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 1.319103 g |
| Bandwidth | 60 MHz |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Voltage | 3 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Current | 45 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Slew Rate | 100 V/µs |
| Supply Type | Dual, Single |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 14.2 mm |
| Width | 14.2 mm |
Documentation for Analog Devices ADV3205JSTZ
| Datasheet | View & Download ADV3205JSTZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADV3205JSTZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADV3205JSTZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADV3205JSTZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the supply voltage range and operating temperature of the ADV3205JSTZ?
What are the dimensions and weight of the ADV3205JSTZ?
Are there any compliance standards or regulations that the ADV3205JSTZ meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



