Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM7240ARZ-RL7
ADUM7240ARZ-RL7
| Part Number: | ADUM7240ARZ-RL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM7240ARZ-RL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1 kV Dual Channel Digital Isolators (2/0 channel directionality) |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM7240ARZ-RL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1 kV Dual Channel Digital Isolators (2/0 channel directionality)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 8 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Data Rate | 25 Mbps |
| Isolated Power | No |
| Isolation Voltage | 300 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Propagation Delay | 75 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 25 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 50 ns |
| Type | General Purpose |
Documentation for Analog Devices ADUM7240ARZ-RL7
| Datasheet | View & Download ADUM7240ARZ-RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM7240ARZ-RL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the channel directionality of the digital isolator?
What is the maximum operating temperature of the digital isolator?
What is the isolation voltage of the digital isolator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


