Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM6202ARWZ-RL
ADUM6202ARWZ-RL
| Part Number: | ADUM6202ARWZ-RL |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM6202ARWZ-RL |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual-Channel, 5 kV Isolators with Integrated DC/DC Converter (0/2 channel directionality) |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM6202ARWZ-RL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual-Channel, 5 kV Isolators with Integrated DC/DC Converter (0/2 channel directionality)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 16 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Data Rate | 25 Mbps |
| Isolated Power | Yes |
| Isolation Voltage | 846 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 11 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 40 ns |
| Turn-On Delay Time | 60 ns |
| Type | General Purpose |
Documentation for Analog Devices ADUM6202ARWZ-RL
| Datasheet | View & Download ADUM6202ARWZ-RL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM6202ARWZ-RL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM6202ARWZ-RL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the key features of the product?
What is the product name and brand?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the number of pins on the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
