Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM5230ARWZ
ADUM5230ARWZ
| Part Number: | ADUM5230ARWZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM5230ARWZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Driver 0.3A 2-OUT Hi/Lo Side Half Brdg Non-Inv Automotive 16-Pin SOIC W |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM5230ARWZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Driver 0.3A 2-OUT Hi/Lo Side Half Brdg Non-Inv Automotive 16-Pin SOIC W
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Fall Time | 10 ns |
| Frequency | 1 MHz |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Input Current | 10 µA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Current | 10 mA |
| Max Supply Current | 200 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 200 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Power Dissipation | 150 mW |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 8 ns |
| Rise Time | 25 ns |
| Schedule B | 8543709655 |
| Turn-On Delay Time | 100 ns |
| Type | General Purpose |
| Depth | 2.35 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
Documentation for Analog Devices ADUM5230ARWZ
| Datasheet | View & Download ADUM5230ARWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM5230ARWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM5230ARWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM5230ARWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM5230ARWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM5230ARWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM5230ARWZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











