Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM4160BRWZ
ADUM4160BRWZ
| Part Number: | ADUM4160BRWZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM4160BRWZ |
| Qty Available: | |
| Description: | ANALOG DEVICES - ADUM4160BRWZ - Digital Isolator, 4 Channel, 60 ns, 3.1 V, 5.5 V, SOIC, 16 Pins |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM4160BRWZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ANALOG DEVICES - ADUM4160BRWZ - Digital Isolator, 4 Channel, 60 ns, 3.1 V, 5.5 V, SOIC, 16 Pins
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 16 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Isolated Power | No |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Max Input Current | 1 µA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.1 V |
| Nominal Supply Current | 6 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Propagation Delay | 70 ns |
| Rise Time | 20 ns |
| Schedule B | 8543709655 |
| Depth | 2.35 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
Documentation for Analog Devices ADUM4160BRWZ
| Datasheet | View & Download ADUM4160BRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM4160BRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM4160BRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM4160BRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM4160BRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM4160BRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM4160BRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM4160BRWZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's brand?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












