Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM3442CRWZ
ADUM3442CRWZ
| Part Number: | ADUM3442CRWZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM3442CRWZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Digital Isolator CMOS 4-CH 150Mbps 16-Pin SOIC W Tube |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM3442CRWZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Digital Isolator CMOS 4-CH 150Mbps 16-Pin SOIC W Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 16 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Data Rate | 150 Mbps |
| Isolated Power | No |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Max Input Current | 10 µA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Propagation Delay | 32 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 2 ns |
| Rise Time | 3 ns |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Type | General Purpose |
| Depth | 2.35 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
Documentation for Analog Devices ADUM3442CRWZ
| Datasheet | View & Download ADUM3442CRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM3442CRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM3442CRWZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM3442CRWZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the data rate of the digital isolator?
How many channels does the digital isolator have?
What is the maximum operating temperature of the digital isolator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




