Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM2402ARWZ-RL
ADUM2402ARWZ-RL
| Part Number: | ADUM2402ARWZ-RL |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM2402ARWZ-RL |
| Qty Available: | |
| Description: | Digital Isolator Cmos 4-CH 1MBPS 16-PIN SOIC W T/r / Dgtl Iso 5KV 4CH Gen Purp 16SOIC |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM2402ARWZ-RL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Digital Isolator Cmos 4-CH 1MBPS 16-PIN SOIC W T/r / Dgtl Iso 5KV 4CH Gen Purp 16SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 16 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Data Rate | 90 Mbps |
| Isolated Power | No |
| Max Input Current | 2.1 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 530 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Output Current | 22 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 40 ns |
| Rise Time | 2.5 ns |
| Schedule B | 8543709655 |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Type | General Purpose |
| Depth | 2.65 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
Documentation for Analog Devices ADUM2402ARWZ-RL
| Datasheet | View & Download ADUM2402ARWZ-RL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM2402ARWZ-RL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM2402ARWZ-RL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM2402ARWZ-RL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM2402ARWZ-RL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and pin count of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





