Integrated Circuits (ICs) > ADUM1402ARW-RL
ADUM1402ARW-RL
| Part Number: | ADUM1402ARW-RL |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ADUM1402ARW-RL |
| Qty Available: | |
| Description: | Digital Isolator CMOS 4-CH 1Mbps 16-Pin SOIC W T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > ADUM1402ARW-RL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Digital Isolator CMOS 4-CH 1Mbps 16-Pin SOIC W T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Isolated Power | No |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 4 |
| Output Current | 22 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 40 ns |
| Type | General Purpose |
Documentation for Analog Devices ADUM1402ARW-RL
| Datasheet | View & Download ADUM1402ARW-RL Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM1402ARW-RL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
