Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM1201BRZ-RL7
ADUM1201BRZ-RL7
| Part Number: | ADUM1201BRZ-RL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM1201BRZ-RL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual-Channel Digital Isolator (1/1 Channel Directionality) |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ADUM1201BRZ-RL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual-Channel Digital Isolator (1/1 Channel Directionality)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 8 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Data Rate | 25 Mbps |
| Isolated Power | No |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Output Current | 35 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 50 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 3 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 45 ns |
| Type | General Purpose |
Documentation for Analog Devices ADUM1201BRZ-RL7
| Datasheet | View & Download ADUM1201BRZ-RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM1201BRZ-RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM1201BRZ-RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM1201BRZ-RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM1201BRZ-RL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADUM1201BRZ-RL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the data rate of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







