Integrated Circuits (ICs) > ADUM1201AR-RL7
ADUM1201AR-RL7
| Part Number: | ADUM1201AR-RL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ADUM1201AR-RL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Digital Isolator CMOS 2-CH 1Mbps 8-Pin SOIC N T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > ADUM1201AR-RL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Digital Isolator CMOS 2-CH 1Mbps 8-Pin SOIC N T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Isolated Power | No |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Output Current | 35 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 150 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 40 ns |
| Type | General Purpose |
Documentation for Analog Devices ADUM1201AR-RL7
| Datasheet | View & Download ADUM1201AR-RL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
How many channels does the ADUM1201AR-RL7 have?
What is the data rate of the ADUM1201AR-RL7?
What is the package type of the ADUM1201AR-RL7?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
