Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > ADUC845BCP62-5
ADUC845BCP62-5
| Part Number: | ADUC845BCP62-5 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > ADUC845BCP62-5 |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit ADuC8xx 8052 CISC 62KB Flash 3.3V/5V 56-Pin LFCSP EP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > ADUC845BCP62-5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit ADuC8xx 8052 CISC 62KB Flash 3.3V/5V 56-Pin LFCSP EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LFCSP EP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Access Time | 12.6 µs |
| Core Architecture | 8052 |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 12.85 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Max Frequency | 12.85 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 62 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 2.3 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Analog Devices ADUC845BCP62-5
| Datasheet | View & Download ADUC845BCP62-5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the core architecture of the MCU?
What is the memory size of the MCU?
What is the maximum supply voltage for the MCU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.