Integrated Circuits (ICs) > ADT7466ARQZ-REEL
ADT7466ARQZ-REEL
| Part Number: | ADT7466ARQZ-REEL |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ADT7466ARQZ-REEL |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Specialty Analog Circuit, PDSO16, Lead Free, MO-137AB, QSOP-16, Analog IC: Other |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > ADT7466ARQZ-REEL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Specialty Analog Circuit, PDSO16, Lead Free, MO-137AB, QSOP-16, Analog IC: Other
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 2 mA |
| Output Type | Digital |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Resolution | 1 B |
Documentation for Analog Devices ADT7466ARQZ-REEL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.