Integrated Circuits (ICs) > ADSP-2191MKST-160
ADSP-2191MKST-160
| Part Number: | ADSP-2191MKST-160 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ADSP-2191MKST-160 |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-BIT, 100MHZ, Other DSP, PQFP144, Plastic, LQFP-144 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > ADSP-2191MKST-160 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-BIT, 100MHZ, Other DSP, PQFP144, Plastic, LQFP-144
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Data Bus Width | 16 b |
| Frequency | 160 MHz |
| Max Frequency | 160 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.37 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 160 kB |
Documentation for Analog Devices ADSP-2191MKST-160
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the functionality of the Analog Devices ADSP-2191MKST-160?
What are the key features of the Analog Devices ADSP-2191MKST-160?
What is the package type of the Analog Devices ADSP-2191MKST-160?
What is the frequency range of the Analog Devices ADSP-2191MKST-160?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

