Integrated Circuits (ICs) > ADSP-2189MKST-300
ADSP-2189MKST-300
| Part Number: | ADSP-2189MKST-300 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ADSP-2189MKST-300 |
| Qty Available: | |
| Description: | Digital Signal Processor, 16-Bit Size, 16-Ext Bit, 16.67MHz, CMOS, PQFP100 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > ADSP-2189MKST-300 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Digital Signal Processor, 16-Bit Size, 16-Ext Bit, 16.67MHz, CMOS, PQFP100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Frequency | 75 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.37 V |
| Number of Bits | 16 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 192 kB |
Documentation for Analog Devices ADSP-2189MKST-300
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the technical specifications of the ADSP-2189MKST-300?
What are the key features of the ADSP-2189MKST-300?
Are there any equivalent products to the ADSP-2189MKST-300?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



