Integrated Circuits (ICs) > ADSP-2188MBST-266
ADSP-2188MBST-266
| Part Number: | ADSP-2188MBST-266 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ADSP-2188MBST-266 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC DSP Controller 16 Bit 100LQFP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > ADSP-2188MBST-266 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC DSP Controller 16 Bit 100LQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Data Bus Width | 16 b |
| Frequency | 66 MHz |
| Max Frequency | 66 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 256 kB |
Documentation for Analog Devices ADSP-2188MBST-266
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the functionality of the product?
What is the package type of the product?
What is the compliance status of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.