Integrated Circuits (ICs) > ADSP-21065LKS-240
ADSP-21065LKS-240
| Part Number: | ADSP-21065LKS-240 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ADSP-21065LKS-240 |
| Qty Available: | |
| Description: | DSP Floating-Point 32-Bit 60MHz 60MIPS 208-Pin MQFP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > ADSP-21065LKS-240 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DSP Floating-Point 32-Bit 60MHz 60MIPS 208-Pin MQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Data Bus Width | 32 b |
| Frequency | 60 MHz |
| Max Frequency | 60 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3.13 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 68 kB |
Documentation for Analog Devices ADSP-21065LKS-240
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category of the PCX product?
What are the key features of the ADSP-21065LKS-240?
What are the technical specifications of the ADSP-21065LKS-240?
Are there any compliance standards or regulations that the ADSP-21065LKS-240 meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


