Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR435BRZ-REEL7
ADR435BRZ-REEL7
| Part Number: | ADR435BRZ-REEL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR435BRZ-REEL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC VREF SERIES 5V 8SOIC / V-Ref Precision 5V 30mA 8-Pin SOIC N T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR435BRZ-REEL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC VREF SERIES 5V 8SOIC / V-Ref Precision 5V 30mA 8-Pin SOIC N T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 30 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Quiescent Current | 800 µA |
| Reference Type | Series |
| Schedule B | 8542390000 |
| Temperature Coefficient | 3 ppm/°C |
| Tolerance | 0.04 % |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices ADR435BRZ-REEL7
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR435BRZ-REEL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


