Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR431BRZ
ADR431BRZ
| Part Number: | ADR431BRZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR431BRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | V-Ref Precision 2.5V 30mA 8-Pin SOIC N Tube / IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR431BRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
V-Ref Precision 2.5V 30mA 8-Pin SOIC N Tube / IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 30 mA |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Quiescent Current | 800 µA |
| Reference Type | Series |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Temperature Coefficient | 3 ppm/°C |
| Tolerance | 0.04 % |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices ADR431BRZ
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR431BRZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







