Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR425BR
ADR425BR
| Part Number: | ADR425BR |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR425BR |
| Qty Available: | |
| Description: | V-Ref Precision 5V 10mA 8-Pin SOIC N Tube |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR425BR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
V-Ref Precision 5V 10mA 8-Pin SOIC N Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Reference Type | Series |
| Temperature Coefficient | 3 ppm/°C |
| Tolerance | 0.04 % |
Documentation for Analog Devices ADR425BR
| Datasheet | View & Download ADR425BR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR425BR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR425BR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR425BR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR425BR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many channels does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
