Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR421ARZ
ADR421ARZ
| Part Number: | ADR421ARZ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR421ARZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage Reference Precision 2.5 Volt 10 mA 8-Pin SOIC N |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR421ARZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Reference Precision 2.5 Volt 10 mA 8-Pin SOIC N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 8 |
| Current Rating | 10 mA |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 10 mA |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 500 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Reference Type | Series |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Temperature Coefficient | 10 ppm/°C |
| Tolerance | 0.12 % |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices ADR421ARZ
| Datasheet | View & Download ADR421ARZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR421ARZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR421ARZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR421ARZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR421ARZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR421ARZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage of the voltage reference?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










