Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR370ART-REEL7
ADR370ART-REEL7
| Part Number: | ADR370ART-REEL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR370ART-REEL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | V-Ref Precision 2.048V 5mA 3-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR370ART-REEL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
V-Ref Precision 2.048V 5mA 3-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 2.048 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Output Current | 5 mA |
| Output Voltage | 2.05 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 72 µA |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
Documentation for Analog Devices ADR370ART-REEL7
| Datasheet | View & Download ADR370ART-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR370ART-REEL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.