Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR03BUJZ-REEL7
ADR03BUJZ-REEL7
| Part Number: | ADR03BUJZ-REEL7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR03BUJZ-REEL7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ultracompact, Precision 2.5 V Voltage Reference |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage References > ADR03BUJZ-REEL7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ultracompact, Precision 2.5 V Voltage Reference
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOT |
| Number of Pins | 5 |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 10 mA |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Reference Type | Series |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Temperature Coefficient | 9 ppm/°C |
| Tolerance | 0.1 % |
| Topology | Boost |
Documentation for Analog Devices ADR03BUJZ-REEL7
| Datasheet | View & Download ADR03BUJZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR03BUJZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR03BUJZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR03BUJZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR03BUJZ-REEL7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADR03BUJZ-REEL7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of the ADR03BUJZ-REEL7 voltage reference?
What is the package type of the ADR03BUJZ-REEL7?
What is the maximum operating temperature of the ADR03BUJZ-REEL7?
Does the ADR03BUJZ-REEL7 have multiple outputs?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


