Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ADP5070ACPZ-R7
ADP5070ACPZ-R7
| Part Number: | ADP5070ACPZ-R7 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ADP5070ACPZ-R7 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1 A/0.6 A, DC-to-DC Switching Regulator with Independent Positive and Negative Outputs |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ADP5070ACPZ-R7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1 A/0.6 A, DC-to-DC Switching Regulator with Independent Positive and Negative Outputs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Current - Output 1 | 1 A |
| Current - Output 2 | 600 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 39 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Input Voltage | 2.85 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.85 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2.4 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Voltage - Output 1 | 39 V |
| Voltage - Output 2 | -39 V |
| Height | 800 µm |
Documentation for Analog Devices ADP5070ACPZ-R7
| Datasheet | View & Download ADP5070ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5070ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5070ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5070ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5070ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5070ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5070ACPZ-R7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ADP5070ACPZ-R7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ADP5070ACPZ-R7?
What is the price of the ADP5070ACPZ-R7?
What are the technical specifications of the ADP5070ACPZ-R7?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




